Anioł Stróż dla Seniora

Opis projektu

Anioł Stróż dla Seniora to projekt, który był realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kłobucku w okresie od 1 października 2018 r. do 29 grudnia 2020 r. Jego celem było uruchomienie na terenie Gminy Kłobuck innowacyjnych usług społecznych dla 20 osób - niesamodzielnych, nieaktywnych zawodowo w wieku 60+ wraz z pomocą dla ich opiekunów faktycznych (rodziny, przyjaciół czy też sąsiadów). Projekt zakładał realizację celów poprzez sąsiedzkie usługi opiekuńcze, nowoczesne usługi teleopieki oraz wsparcie opiekunów faktycznych (charakter pomocy "wytchnieniowej").

Sąsiedzkie usługi opiekuńcze polegały m.in. na pomocy i wsparciu dla seniora w podstawowych, codziennych czynnościach domowych i życiowych, a także pomocy w zagospodarowaniu aktywnie czasu wolnego poprzez organizację spotkań integracyjnych. Dopełnieniem usługi było wsparcie finansowe dla seniora w postaci zasiłku celowego.

Nowoczesne usługi teleopieki to zakup dla seniorów elektronicznych systemów opiekuńczo-ratunkowych z przyciskiem SOS pozwalającym szybko wezwać pomoc w razie zagrożenia dla seniora.

Z kolei wsparcie dla opiekunów faktycznych polegało na odciążeniu osób najbliższych seniorowi od obowiązków związanych z opieką nad osobą niesamodzielną, tzw. usługa wytchnieniowa.

Uczestnicy projektu mogli także skorzystać z poradnictwa psychologicznego oraz konsultacji lekarza geriatry.

W okresie realizacji projektu wsparciem zostało objętych 26 osób. Całkowita wartość projektu wyniosła 615 617,30 zł, w tym dofinansowanie w kwocie 572 524,09 zł.

informacja o cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce prywatności.