Zasiłek pielęgnacyjny
Charakterystyka
Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie pieniężne, którego celem jest częściowe pokrycie wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Podmiotem uprawnionym do zasiłku pielęgnacyjnego jest:
- niepełnosprawne dziecko;
- osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16. roku życia legitymująca się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia;
- osoba, która ukończyła 75 lat.
Niepełnosprawne dziecko reprezentuje przedstawiciel ustawowy lub opiekun prawny. Osobę niepełnosprawną ubezwłasnowolnioną całkowicie reprezentuje opiekun prawny. Stroną postępowania w sprawie zasiłku pielęgnacyjnego jest zawsze osoba uprawniona do tego zasiłku, czyli niepełnosprawne dziecko czy niepełnosprawna osoba pełnoletnia.
Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:
- osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego;
- osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie;
- jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Zasiłek pielęgnacyjny wynosi 215,84 zł miesięcznie.
Zasiłku pielęgnacyjnego nie należy mylić ze świadczeniem pielęgnacyjnym.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
Pracownik odpowiedzialny
Inspektor
Ewelina Bociąga
pokój nr 12 (parter)
telefon: 34 37 35 107
e-mail: ebociaga@gopsklobuck.pl
Starszy inspektor
Anna Janeczek
pokój nr 12 (parter)
telefon: 34 37 35 107